Особисто для мене, активоване вугілля – це профілактичний засіб проти пожовтіння води та “рибного” запаху від банки. Завжди міняю вугілля перед фотосесією – вода реально стає прозорішою. Плюс, яка-не-яка, а страховка на випадок токсичних форс-мажорів (ну там, здохло щось без дозволу).
Міняючи вугілля 1-2 рази в місяць, я навіть не сильно слідкую за тим, чи дає це щось по факту. А от за тим, щоб вугілля було якісним – слідкую.
Активоване вугілля в морському акваріумі
Активоване вугілля – це сорбент. Деякі молекули, проходячи крізь вугілля, буквально “прилипають” до нього. І, таким чином, виводяться з товщі води. Певною мірою, вугілля – це альтернатива підмінам (і навпаки). Лише певною, бо не всі речовини вступають в реакцію з вугіллям. Наприклад, нітрати і фосфати вугіллям не виводяться.
Зате, активованим вугіллям акваріумна вода чудово очищається від озону (при його подачі), токсинів, ліків та розчиненої у воді органіки (яка ще не розпалась на фосфати та нітрати).
Більшість брендів рекомендують міняти активоване вугілля в акваріумі раз на місяць. Але, скоріш за все, воно не працює так довго. Для інтенсивного очищення води, слід збільшувати частоту заміни вугілля, а не об’єм закладки.
При цьому, особливу увагу слід звернути на інтенсивність циркуляції води через активоване вугілля. В ідеалі – закладати його треба в реактор, а не кинути в мішечку десь в куточок.
Ознаки якісного активованого вугілля
Загалом, на якість активованного вугілля впливає маса факторів: сировина та розмір пор, площа поверхні, спосіб активації і вміст фосфатів тощо.
Але все це – до лампочки. Тому що якісне вугілля видно буквально з першого погляду:
- маленькі гранули (товщиною 1-2мм)
- відносно мало пилу
Звісно, будь-яке вугілля необхідно промивати перед використанням. Але деякі марки – ЗНАЧНО довше. І якщо після промивки треба відмивати весь рукомийник від чорного нальоту – це просто незручно 🧽 От наприклад, кому цікаво як виглядає чорна від пилу ванна кімната – спробуйте Aquaforest Carbon. Не пожалкуєте 🙂
Щодо гранул, справа в гідродинаміці. При використанні великих (ну там, сантиметр в довжину) гранул, вода здебільшого проходить МІЖ ними, а не ЧЕРЕЗ них (дирки між гранулами великі). Тобто абсолютна більшість площі гранули омивається водою відносно нечасто, зменшуючи швидкість (і загальну ефективність) дії вугілля.
Це як сполоснути водою макарони-бантики на ситі – вони звісно змокнуть наскрізь, але не так швидко як макарони-павутинка. Великі гранули розраховані на роботу з газами (очистку повітря), а в акваріумістику потрапляють здебільшого… помилково, назвемо це так.
Найкраще активоване вугілля для домашнього моря
Формально, найкращим слід вважати вугілля із найбільшою площею поверхні в перерахунку на грам (більше – краще). Деякі виробники не соромляться її публічно декларувати:
- Microbe-Lift Carbopure: 1000м²/г
- Tunze Filter Carbon: 1000м²/г
- ATI Carbon Plus: 900-1000м²/г
А всім іншим – напевно немає чим хвалитись…
Із мого досвіду, вугілля Microbe–Lift Carbopure – дуже класне. Відносно дешеве, абсолютно чисте та доволі мілке, з високим співвідношенням площі на грам. І нейлоновим мішечком в комплекті ❤️
Що цікаво, Microbe-Lift рекомендує вносити всього 50мг Carbopure на 100 літрів, в той час коли більшість інших виробників (Tunze, в тому числі) на такий літраж вважають нормою 200мл або більше. Не знаю з чим це пов’язано, можливо з розміром гранул.
Також непогане Tunze Filter Carbon – бо недороге, якщо брати відром на 5л і використовувати економно. Промивати його теж практично не треба.
В нормі (тобто не для термінової ліквідації наслідків форс-мажору), я закладаю приблизно стакан Tunze Filter Carbon на 250л. Це значно менше рекомендованих 250г на 100л, але так от мені зручно. Все одно оцінити реальний вплив активованого вугілля на якість води, окрім як по її кольору, доволі проблематично. Головне – не забувати його міняти.