ТОП-5 гелевих суперклеїв. Вибір цианоакрилатного клею

В рифовому акваріумі, цианоакрилатний суперклей – як ізолента в електриці, стирчить звідусюди 🙂 Легкодоступний та водостійкий, саме він зазвичай використовується для приклеювання коралів на плашки або каміння. Суперклей є нетоксичним для коралів, діє дуже швидко і застигає навіть у воді.

Через те що каміння і корали зрідка бувають ідеально пласкої форми, для їх склеювання використовується саме суперклей у формі гелю, а не звичайний (рідкий) суперклей. При нанесенні, гелевий суперклей утворює бульбашку на поверхні субстрату, в яку на декілька міліметрів занурюється “ніжка” корала. Таким чином збільшується площа контакту, що і забезпечує надійне кріплення після застигання. І чим густіше клей – тим вищою вийде бульбашка і тим краще вдасться приклеїти корал.

Aquaforest AF Gel Fix в дії

Відповідно, основною характеристикою “рифового” суперклею є його консистенція. Рідкий клей нам не підходить!

Виробники акваріумної хімії та аксесуарів це добре знають, тому вибирати насправді є з чого. Але чим “акваріумний” суперклей відрізняється від побутового? Чи дійсно він густіший? І на скільки дорожчий? Переплачувати за самий звичайний цианоакрилат через рибку на упаковці – не так вже і прикольно…

І щоб вас ті самі питання не мучили, я занотував свої враження від використання найкращих із відомих мені суперклеїв, разом із їх вартістю (станом на грудень 2021 року). А щоб різниця в ціні була більш очевидною, додаю вартість всіх продуктів у перерахунку на один грам.

Корал вставляється в заповнену клеем ямку на плашці

Henkel Супер Момент Гель

Виробник: Heknel

Фасування: 3г.

Ціна: 45грн (акційна 36грн)

Вартість за грам: 15грн (акційна 12грн)

Де купити: Rozetka, Епіцентр, Фора, Сільпо тощо

Самий звичайний побутовий суперклей, не “акваріумний”.

Особисто я вважаю його промисловим стандартом серед підходящих для поклейки коралів суперклеїв. І всі інші бренди порівнюю саме з ним.

В першу чергу через його доступність. Корали часто ламаються не по графіку і можливість придбати клей в сусідньому магазині – це великий плюс. А суперклей Момент можна купити практично будь де.

В роботі він теж показує себе задовільно. Достатньо густий, при нанесені не розтікається по плашці. Якщо вчасно закривати, дуже довго не засихає після розгерметизації. А завдяки алюмінієвій тубі, може використовуватись прямо під водою – рідина не втягується всередину, якщо розтиснути пальці.

Основна проблема – він неекономний. Купуючи триграмову тубу, ми платимо за фасування більше ніж за її вміст. При цьому, видавити тубу повністю дуже складно – із обіцяних 3г, частина обов’язково залишиться всередині. З іншої сторони, алюмінієва туба при використанні стискається нерівномірно і дуже часто клей продовжує самовільно виходити з неї навіть після нанесення достатньої кількості. Дратує – неймовірно! Як наслідок, саме для фрагування суперклей Момент виходить доволі дорогим.

Власне, це – єдина причина шукати йому альтернативи. Ну або чекати на якусь акцію. У мережевих магазинах він часто продається зі знижкою.

Переваги:

 • Дуже доступний, легко купити
 • Густий і добре підходить для поклейки фрагів
 • Може використовуватись під водою

Недоліки:

 • Дорогий
 • Непрактичний

Polyplab Premium Coral Frag Glue

Виробник: Polyplab

Фасування: 4г.

Ціна: 60грн

Вартість за грам: 15грн

Де купити: GRAN-MARINE

Polyplab зробили собі імʼя на зоопланктоні для SPS-коралів Reef Roids. Дуже популярний в США, справді якісний мікрокорм. Тепер, окрім корму та хімії випускають акваріумні аксесуари, ну і клей.

Якщо купувати поштучно, вартість одного граму цього клею не відрізняться від суперклею Момент. Тому брав виключно із цікавості – раптом щось втрачаю.

Виявилось що ні. Абсолютно ніякої різниці порівняно із Моментом не помітив. Гарна консистенція, чудово клеїть – цілком пристойний суперклей. Але прицільно шукати саме його не бачу причин. Це той же Момент, тільки “акваріумний”.

Однак, на відміну від Моменту, на цей клей не буває акційних пропозицій в Епіцентрі.

Переваги:

 • Густий і добре підходить для поклейки фрагів
 • Може використовуватись під водою

Недоліки:

 • Дорогий
 • Непрактичний

Aquaforest AF Gel Fix

Виробник: Aquaforest

Фасування: 2×20г.

Ціна: 235грн

Вартість за грам: 6грн

Де купити: Aquamagaz

Дуже цікаве рішення від польського Aquaforest – коробка AF Gel Fix містить одразу дві туби по 20г. Це, по перше, робить його найдешевшим в перерахунку на грам (адже це ціна за 40г сумарно!).

Однак, не все так добре. Туби цього клею краще використовувати повністю за раз, тому що вони засихають намертво, як в дешевих суперклеях. На мій смак, це робить його майже непридатним для періодичного використання 🙁

Якщо ж планується велике фрагування – він ідеальний.

Переваги:

 • Недорогий
 • Густий і добре підходить для поклейки фрагів
 • Може використовуватись під водою

Недоліки:

 • Носик засихає

Oceans Wonders Reef Glue Gel

Виробник: Oceans Wonders

Фасування: 28г або 56г.

Ціна: 440грн (за 56г)

Вартість за грам: 8грн

Де купити: Reefkeeper Store

В фасуванні на 56г цей клей просто бездонний! Роби з ним що хочеш – а він не закінчується. І при цьому не засихає, що важливо!

Сам по собі – густий, не розтікається. Працювати ним дуже зручно. Ну, якщо вдалось видавити… 🙂 Справа в тому, що пляшечка цього суперклею зроблена з дуже твердого пластику, здавити її дійсно складно. Тому, не намагайтесь силою видавлювати цей клей!

Щоб полюбити цей клей як його люблю я, слід робити наступне:

 1. Перевернути закриту пляшечку і сильно стукнути декілька разів носиком об тверду поверхню
 2. Відкрити клей і видавити потрібну кількість

Після постукування, клей в пляшці заповнить носик і не дасть повітрю виходити при стисканні. Це СУТТЄВО спрощує роботу, бо тепер при стисканні пляшки на клей давить повітря, а не ваші пальці!

Доречі, саме за рахунок тари, у суперклею Oceans Wonders повністю відсутня проблема з надлишковим виходом клею після стискання. Зайвий клей, навпаки, втянується всередину після нанесення. І це – прекрасно! Звісно, це також робить неможливим його використання під водою. Ну і ладно 🙂

Переваги:

 • Недорогий
 • Густий і добре підходить для поклейки фрагів

Недоліки:

 • Неможливо використовувати під водою
 • Складно видавлювати

Seachem Reef Glue

Виробник: Seachem

Фасування: 20г.

Ціна: 370грн

Вартість за грам: 18,50грн

Де купити: Моряк

Особисто я цей клей ще не використовував. Але вирішив додати в список просто для порівняння, на перспективу. Доберуться руки – спробую. І допишу враження в цю статтю 🙂

Але вже зараз зрозуміло, що грам Seachem Reef Glue виходить навіть дорожче за Момент. Тому якогось сенсу поспішати з тестом бажання немає. Схоже у нас тут типова доплата за бренд – конкретно Seachem це діло вміє, любить і регулярно практикує 🙂 Ну, діло їхнє.

Переваги:

 • Ще не знаю

Недоліки:

 • Дорогий

Маловідомі бренди

За багато років в акваріумістиці, я перепробував десятки бюджетних побутових суперклеїв маловідомих виробників. Деякі з них виходять дешевше ніж навіть Aquaforest Gel Fix. Але всі вони, без виключення, показали себе в роботі ЗНАЧНО гірше ніж описані вище.

Типові проблеми:

 • Консистенція. В бюджетних суперклеях, які позиціонуються як гелі, густота часто не витримує жодної критики. Вони просто розтікаються, працювати неможливо
 • Обʼєм. В недорогих триграмових суперклеях вміст бувало закінчувався буквально після одного несильного натискання. В результаті, очікуваної економії на ціні не виходило
 • Герметичність. Не раз туба з клеєм була висохлою одразу після купівлі або висихала за лічені дні після розгерметизації, навіть добре закручена. Для порівняння, суперклей Момент можна повторно використовувати через тижні після першого відкриття
 • Доступність. Маловідомі бренди зʼявляються і зникають з продажу один за другим. Навіть якщо сам по собі клей непоганий, не факт що його вдасться купити через півроку

Тому, раджу не морочити собі голову і одразу купувати щось пристойне. Або поділитись своїми враженнями в коментарях, якщо вам вдалось знайти щось недороге і якісне, на тому ж AliExpress 🙂

Із задоволенням додам свій відгук про такий клей в цю статтю!