Правила створення простого та унікального рифового скейпу

В прісноводних акваріумах, декоративна композиця має надзвичайно велике значення. Порода каміння, його форма і навіть текстура зазвичай беруться до уваги. Будь-то “цихлідник” чи “травник”, загальна ідея проекту визначається архітектурою його хардскейпу.

А от в рифі – ні. В рифовому акваріумі, ключову роль у сприйнятті композиції відіграють самі корали. І створити підходящий для них скейп – дуже і дуже просто.

Фото: Hendry Ong

Універсальна формула рифового скейпу

На відміну від прісноводного, рифовий скейп виконує другорядну, чисто утилітарну роль – роль субстрату. В першу чергу, він має бути зручним. І рідко – естетично вражаючим. Власне, яким його не зроби – через рік-два каміння за коралами і видно не буде! Адже вони ростуть ПОВЕРХ каміння, а не навколо (як рослини в травнику).

Отже, все що потрібно в акваріумі з живими коралами:

На кожні 50см ширини банки, викласти по горбику із каміння

на половину висоти акваріума

Готово, ідеальна композиція 👌 Серйозно, це все що потрібно. Яким би не був ваш акваріум, ця формула йому ідеально підходить.

Фото: Emre Adali

Горбики можуть мати довільну геометрію, найпростіші – у формі рівностороннього трикутника. Складніші можуть включати виступи, платформи та арки. Але в основі композиції будуть все ті ж два-три горбики.

Ширина пагорбів залежить від каміння в наявності. Для LPS та м’яких коралів схили краще робити пологими. А для SPS підійдуть круті і навіть вертикальні поверхні.

Висота скейпу має бути такою, щоб ДОРОСЛИМ рибам вистачало місця плавати НАД коралами, ПІСЛЯ того як вони (корали) підростуть.

По глибині, композиція має дозволяти з комфортом чистити заднє та переднє скло.

Фото: Phillip Tennell

От і всі правила створення ПРОСТОГО та УНІКАЛЬНОГО скейпу. Унікального – тому що наявне каміння, вибір коралів та навіть напрямок течії в акваріумі радикальним чином впливають на кінцевий результат. Таким чином, у кожного вийде своя, особлива композиція.

Фото: Fabio De Cenzo

А всі ці правила третин, перспектива, золоті спіралі та трикутники, негативний простір – забудьте 🙂 Все що реально потрібно – просто накласти кучку 😂

Фото: Leon Koopmans