Поради щодо харчування тропічних декоративних риб

Натрапив на цікаве відео від американського магазину Marine Depot про вимоги до харчування акваріумних риб. На відміну від більшості подібних відео, контент-план до нього писав не маркетолог, а практикуючий “рибний” ветеринар та президент профільної американської асоціації, Dr. Jessie Sanders.

У неї власна ветеринарна клініка cafishvet.com, профільна освіта, науково-популярні публікації та величезний досвід роботи з рибою. Іншими словами, в питаннях харчування риб їй можна вірити.

Матеріал настільки сподобався, що я вирішив зібрати в статтю вижимку озвучених лікарем Сандерс фактів.

Ось власне відео (на англійській):

Перше що я зробив після прегляду – змінив розклад роботи автокормушки. Тепер вона вмикається чотири рази на день, замість двох (хотів шість, але EHEIM autofeeder більше не вміє). Чому так – читайте в моїх висновках нижче.

Найкращий корм для акваріумних риб

Не існує. Універсальну дієту на всі випадки життя створити неможливо. Найкраща стратегія – комбінувати або чередувати різні корма. На щастя, більшість акваріумних риб – всеїдні.

Основою їх харчування має бути комерційний сухий корм (пластівці чи гранули). По закону (принаймні в США), він мусить містити все необхідне у відносно правильних пропорціях. Потреби додатково вимочувати такий корм в амінокислотах чи якось інакше “покращувати” його – немає.

Також, сухий корм обов’язково має бути свіжим. Оскільки водорозчинні вітаміни (B та C) мають тенденцію випаровуватись з пластівців корму з кожним відкриванням упаковки, відкриту банку слід використати менш ніж за півроку.

Морожений корм – це не основна дієта, а скоріше смаколик або засіб для розкорму хворих/складних риб.

Як вибрати корм для акваріумних риб

Дивитись на етикетку, склад і вміст корму. В першу чергу, перевіряти процент та походження протеїнів та жирів.

Ніхто і ніколи толком не намагався визначити харчові потреби декоративних тропічних риб. Дані, якими ми володіємо – стосуються скоріше промислового рибоводства. Згідно цих даних:

  • Протеїни (proteins) потрібні всім. Особливо молоді, активній рибі (типу хромісів) та хижакам. Придонній та малорухливій рибі для щастя потрібно зовсім небагато протеїнів
  • Не всі протеїни однаково корисні, вони мають містити амінокислоти, які організм риби нездатен синтезувати самостійно. В протеїнах тваринного походження вміст “правильних” амінокислот зазвичай вище
  • Хижакам потрібні протеїни саме тваринного походження
  • Корм з зависоким для риби вмістом жирів може призвести до її ожиріння та проблем із здоров’ям. Дорослим та малорухливим рибам достатньо 5% жирів (fats) в кормі
  • Для молодняка та риб під час нересту, навпаки корм має бути дуже багатим на жири (10-20%)
  • Клітковина (fiber) та мінерали (ash) рибам не потрібні, менше – краще. Клітковину вони не можуть перетравити, а основні мінерали риба отримує з морської води
  • В якості смаколика чи для забави, рибі можна давати банани, зелений горошок та інші овочі (або корм на їх основі). Користі не буде ніякої (бо це переважно клітковина), але і зашкодити – не зашкодить. Звісно, робити таке можна не частіше 1-2 разів на тиждень і слідкуючи за якістю води.
  • Вартість корму сама по собі не має НІЯКОГО відношення до його поживності

Як часто кормити акваріумну рибу

На швидкість обміну речовин більшості риб дуже впливає температура. Відповідно, періодичність внесення корму залежить від температури води, в якій живе риба.

За нормальної (для виду!) температури, рибу слід кормити не менше двох разів на день. В холодній воді – один раз на день, дуже холодній – через день. Це якщо кормити вручну.

В ідеалі ж, корм слід вносити автоматично, мікродозами протягом всього дня. У риб немає шлунку, який можна наповнити їжею один чи два рази на день, а лише кишківник. Їжа просувається в ньому не затримуючись і не утворюючи ефекту ситості, як у людей. А “голодна” риба буде агресивнішою та менш риф-сумісною за ту що щойно поїла.

Зрозуміти що риба давно (для її метаболізму) не їла, можна по білим ниткоподібним виділенням. Це не паразити, а слиз що утворюється в кишківнику риби для змащення корму. І якщо корму немає (а кишківник риб при цьому не зупиняється), то на виході – лише слиз.