Новий світильник? Раджу взяти в оренду PAR-метр

Хто не в курсі, в moryak.ua вже давно можна взяти в оренду PAR-метр ❤️ І не якесь там китайське барахло, а цілий Apogee MQ-510.

Це така прикольна річ, за допомогою якої можна поміряти силу світла в акваріумі. Трохи схоже на роботу люксметра (теж вимірює рівень освітленості). Але PAR-метр краще підходить для наших потреб, оскільки ЗНАЧНО чутливіший.

Згідно дослідження компанії EcoTech (виробника крутих світильників Radion), для невимогливих коралів (м’які, LPS) достатньо освітлення в 50-70 PAR. В той час коли більшість SPS-коралів (акропори, монтипори) для оптимальної швидкості росту потребує 200-300 PAR. Ну от бери – і міряй 🙂

Є лише одна проблемка. PAR-метр показує загальну кількість фотонів на м/кв з довжиною хвилі 400-700нм. В той час, коли хлорофілам зооксантел наших коралів потрібні переважно ті що знаходяться по краям цього діапазону. Іншими словами, у світильника може бути хоч 1000 PAR, але за рахунок піка в районі, скажем, 550нм. І для фотосинтезу він буде абсолютно неприйнятний (“офісне” освітлення).

На практиці це означає, що довіряти показникам PAR-метра можна лише для світильників, спектрограма яких – ВІДОМА і СХОЖА на оптимальну. В тому ж дослідженні, оптимальними EcoTech називає люмінісцентні лампи ATI Blue Plus та металгалогенові Phoenix 14K. І саме тому, світильники Radion мають пресети з налаштуваннями саме під них.

Спектрограма ATI Blue Plus

Це – одна з причин, чому особисто я ніколи не куплю саморобний LED-світильник та більшість бюджетних рифових ламп. І НЕ рекомендую гратись із налаштуваннями інших. З виду, вони можуть світити скільки завгодно класно, але який в цьому сенс, якщо від цього світла – ніякого толку?