Нано-скімер Resun SK-300 – це “китайський” продукт в найгіршому сенсі цього слова. Недорогий, багатообіцяючий і АБСОЛЮТНО нездатний принести хоч якусь користь на практиці. Серйозно, його ніби проектували бути пародією на скімер, настільки от він убогий.
І справа не в тому, що він позиціонується як скімер для 90-літрової банки, з якою не справиться. Він ВЗАГАЛІ ні з чим ніколи не справиться by design.
Чудова ідея, паршива реалізація
Виробник позиціонує цю модель як рішення для систем без сампу, об’ємом до 100л.
З виду, ця штука цілком схожа на справжній навісний скімер – у неї є голчастий імпелер, регулювання висоти водяного стовпа в корпусі, контроль швидкості витоку води, глушник, легкоз’ємна чашка для скімату, два варіанти кріплення (гачком на край скла чи присосками), губка для фільтрації мікро-бульбашок та легкорозбірний корпус, який дуже зручно обслуговувати.
І все це – за дуже помірною ціною. Так і хочеться спробувати його в наніку!
Але не варто. Всі, без виключення, компоненти цього китайського чуда працюють не так як очікуєш.
Голчатий імпелер – на місці, але дає недостатньо мілку піну. Регулювання висоти – є, але воно тільки заважає (min/max значення знаходяться буквально поруч). Контроль швидкості витоку води не має сенсу, бо впирається у недостатню швидкість її забору (дуже вузькі щілини). Легкорозбірний безгвинтовий корпус сильно пропускає воду і, головне, бульбашки повітря прямо у акваріум, в обхід губки. Присоски хоч і є, але толком не тримають. Чашка – замала для рідкого скімату і швидко заповнюється, а сухий ця модель дати не може…
Іншими словами, на папері Resun SK-300 виглядає як ідеальний нано-скімер. А на практиці – це скоріше приклад того, як робити НЕ треба.
Мій досвід експлуатації
В своєму 30-літровому рифі, я намагався використовувати цей скімер щонайменше двічі, а може і тричі. І кожен раз – дуже недовго.
По перше, для 30 літрів він просто завеликий і заважає – це ж внутрішня модель, не “рюкзачок”. При габаритах 8x5x21см, він займає значний об’єм акваріума 30x30x35. Це майже третина ширини банки!
По друге, мій екземпляр сильно пропускав мікро-бульбашки, утворюючи в акваріумі абсолютно недоречну піну.
По третє, цей скімер давав дуже рідкий скімат. Особисто я не зміг налаштувати Resun SK-300 так, щоб його чашка не переповнювалась майже одразу. Як він з такою продуктивністю має витягувати 100 літрів – уявлення не маю…
Ну і на останок – щоб використовувати цей скімер в наніку, потрібно було б відмовитись від кришки. А це, в свою чергу, суттєво збільшує частоту доливу води що випарувалась. Тобто пристрій, який мав би зменшувати час на обслуговування – його збільшував.
Альтернативи Resun SK-300
В об’ємі до 50л, єдина (і правильна!) альтернатива Resun SK-300 – регулярні підміни. Якщо кормити рибу без фанатизму і міняти воду хоча б раз на місяць – скімер не знадобиться взагалі. І, що важливо, замінити 10л води раз на тиждень – не складніше, ніж мити чашку скімера через день. Можливо, саме тому вибір фільтруючого обладнання в таких системах є сильно обмеженим.
Ну а що до об’єму в 100л чи більше…. Потреба у скімері тут більш очевидна – міняти стільки води просто незручно. Але і альтернатив вистачає:
- AquaMaxx NF-1
- Tunze DOC 9001
- Bubble Magus BM-QQ
- Bubble Magus BM-QQ1
- Bubble Magus BM-QQ2
- Reef Octopus NS-80
- Aqua Medic miniflotor
В ста літрах, будь-який із цих скімерів, скоріш за все, буде суттєво кращим за Resun SK-300. Однак, сам я ці моделі не використовував, тому прокоментувати не можу.
Висновки
Особисто я не можу рекомендувати Resun SK-300. Нікому. Незалежно від об’єму.
В нано-банках від нього мороки більше ніж користі. А в більших акваріумах він просто буде слугувати декорацією і на якість води суттєво не вплине.